Výber lyží

Výber lyží

KATEGÓRIE CARVINGOVÝCH LYŽÍ

Závodné obračky: sendvičové lyže z kategórie závodných určené na obrý slalom a splňujúce požiadavky FIS (rádius 21m a viac).

Závodné slalomky: sendvičové lyže z kategórie závodných určené na malý slalomový oblúk a splňujúce požiadavky FIS ( minimálne 155 cm - ženy, 165 cm - muži, min.šírka 60mm).

GS race: komerčné obračky pre expertov a veľmi dobrých lyžiarov, predovšetkým pre stredné až dlhé oblúky, strednú až vysokú rýchlosť a upravený terén. Rádius 15 až 21m. Väčšinou nespĺňajú požiadavky FIS pre závody. Doporučená dĺžka 0 - 10 cm pod výšku postavy.

SL race: komerčné slalomky pre expertov a veľmi dobrých lyžiarov, predovšetkým pre krátke a stredné oblúky, strednú až vysokú rýchlosť a upravený terén. Rádius 10 až 14 m. Doporučená dĺžka 10 - 20 cm pod výšku postavy.

Racecarver: tolerantnejšia a častokrát krojenejšia verzia kategórie GS race pre stredne pokročilích lyžiarov, pre stredné až dlhé oblúky, strednú až vysokú rýchlosť a prevažne na upravený terén. Rádius 14 - 19 m. Doporučená dĺžka 5 - 15 cm pod výšku postavy.

Slalomcarver: tolerantnejšia verzia kategórie SL race pre rôzne pokročilých lyžiarov pre krátke až stredné oblúky a upravený terén. Rádius 9 - 14 m. Doporučená dĺžka 10 - 20 cm pod výšku postavy.

Skicross (supercross): táto kategória zahŕňa lyže určené pre závody v skicrosse, ako aj ich komerčné tolerantnejšie verzie určené pre rôzne vyspelých lyžiarov ( často sa podobajú skôr kategórii allround ). Oblúk stredný až dlhý, terén upravený aj členitý. Rádius 14 - 19 m. Doporučená dĺžka 5 - 15 cm pod výšku postavy.

Allround sport: univerzálne lyže určené na všetky dĺžky oblúkov prevažne na upravených tratiach pre stredne až veľmi pokročilých lyžiarov. Rádius 12 - 18 m. Doporučená dĺžka 5 - 15 cm pod výšku postavy.

Allround: univerzálne lyže určené na všetky dĺžky oblúkov prevažne na upravených tratiach pre začiatočníkov a stredne pokročilých lyžiarov. Rádius 12 - 18 m. Doporučená dĺžka 10 - 20 cm pod výšku postavy.

Allmountain: lyže určené na zjazdovku, ale aj voľný neupravený terén. Šírka stredu obvykle 70 - 85 mm. Rádius 13 - 20 m. Doporučená dĺžka 0 - 15 cm pod výšku postavy.

Freeride: Lyže pre jazdu vo voľnom teréne najmä v hlbokom snehu. Vyznačujú sa širokou stavbou (stred obvykle väčší než 80 mm ).

Freestyle: lyže vhodné pre jazdu, triky, skákanie a akrobatické lyžovanie v snowparkoch. Vybrané typy sú vhodné aj do voľného terénu.

Juniorské závodné obračky: sendvičové lyže určené pre obrý slalom pre juniorských závodníkov a mladých lyžiarskych expertov.

Juniorské závodné slalomky: sendvičové lyže určené pre slalom špeciál pre juniorských závodníkov a mladých lyžiarskych expertov.

GS race Junior: športové tvrdé lyže pre veľmi dobrých lyžiarov, pre stredné až dlhé oblúky, vysokú rýchlosť a upravený terén.

SL race Junior: športové tvrdé lyže pre veľmi dobrých lyžiarov, pre krátke až stredné oblúky, strednú až vysokú rýchlosť a upravený terén.

Allround Sport Junior: univerzálne detské lyže so športovým nádychom pre stredne až veľmi pokročilích. Doporučená dĺžka 10 - 15 cm pod výšku postavy.

Allround Junior: univerzálne detské lyže pre začiatočníkov až stredne pokročilých. Doporučená dĺžka 10 – 20 cm pod výšku postavy.

Lady: modely určené pre ženy. Vzhľadom k odlišnej anatómii, razancii a rýchlosti jazdy, nárokom na design, fyzické dispozície žien a pod. zaraďujú výrobcovia do svojich kolekcií špeciálne série lyží líšiacich sa od pánskych predovšetkým menšou tuhosťou, váhou, lepšou točivosťou a designom.

Pozn.: Vzhľadom k súčasnej širokej ponuke lyží, ich neustálemu vývoju a zmenám v kategorizácií nemusia vždy vyššie uvedené údaje pre jednotlivé kategórie zodpovedať skutočnosti. Pri výbere vhodnej dĺžky u Vami vybraného modelu je treba okrem doporučeného rozpetia zvážiť individuálne požiadavky a ďalšie doplnkové kritéria:

    • hmotnosť a vyspelosť lyžiara
    • preferovaná rýchlosť jazdy, terén a dĺžka oblúka
    • rádius daných lyží